неділя, 22 квітня 2018 р.

Як допомогти планеті: практичні поради та популярні міфи

Усі ті жахливі катаклізми, які звалюються на людство вже зараз, та ще гірші перспективи, які чекають на нашу спільну домівку у найближчому майбутньому – це також результат діяльності кожного з нас. А відтак, свою лепту у відвернення екологічного лиха може внести кожен.


Споживайте свідомо

Одна з головних екологічних проблем планети – надмірне використання ресурсів. Щоб показати масштаб загрози, науковці кожного року визначають День екоборгу – день, коли кількість використаних ресурсів перевищує той обсяг, який Земля здатна відновити за рік.
Перш за все, варто пам’ятати про чотири головні принципи свідомого споживання:
Відмова (refuse) – ми генеруємо занадто багато сміття, тому перш за все необхідно відмовитися від непотребу – акційного, безкоштовного та того, за який іноді платите й ви самі. Двічі подумайте перед тим, як щось купити: чи потрібна ця річ вам взагалі; чи має екологічні версії.
Зменшення (reduce) – не купуйте неякісних речей – вони швидко поламаються чи порвуться. Перейдіть з кількості на якість. За таке рішення вам буде вдячна не лише планета, але й ваші здоров'я та з часом і гаманець.
Повторне використання (reuse) – використовуйте кожну річ максимальну кількість разів, а ті, що не використовуєте – продайте чи віддайте на благодійність. Заведіть власну флягу на воду, термочашку, екосумку та торбинки для покупок.
Перероблення (recycle) – здавайте сировину на переробку. Папір, скло, метал, маркований пластик, батарейки – це цінні ресурси, які не варто відправляти на звалища.
Багато хто боїться зробити перший крок, бо думає, що в Україні жити екологічно – неможливо. Та це не так. Ось низка практичних порад, які допоможуть вам на початку усвідомленого життя на планеті.
Почніть з головного – не генеруйте непотріб та уникайте усього, що неможливо чи важко переробити. Наприклад, усе, що зроблене зі скла, металу, паперу – зможете віддати до найближчого пункту збору вторсировини. Ось одна з карт таких пунктів для всієї України – на ній зазначені далеко не всі місця прийому вторинної сировини, інші легко знайти в інтернеті.
А от здати на переробку пластик чи змішану тару може бути завданням не з простих. Ось види пластику, який переробляється: PETE або PET, HDPE, LDPE, PP, PS. Пластик з позначками PVC та OTHER – не переробляється. Пластик без позначок радимо не купувати – окрім того, що його навряд чи перероблять, він ще й може виявитися шкідливим для вашого здоров’я.

Поради, які рятують планету:

- очистіть простір – віддайте на благодійність чи перепродайте одяг та речі, які не використовуєте;
- купуйте "хімію" для дому без фосфатів – це принесе користь не лише планеті, а й вашому здоров’ю;
- те ж стосується і косметики – купуйте ту, яку тестують лабораторно, а не на тваринах (вона позначена спеціальним знаками. Варто знати, що в Росії та Китаї усю косметику тестують на тваринах);
- вибирайте іграшки для дітей та на подарунки з екологічних матеріалів – дерева, текстилю;
- товари, якими часто користуєтеся, купуйте оптом чи у більшій тарі – і зекономите, і будете використовувати менше упаковки;
- відмовтесь від товарів в індивідуальних упаковках, окрім випадків, коли у цьому справді є необхідність (ліки, наприклад);
- сортуйте сміття та здавайте вторсировину на переробку;
здавайте старі телефони, техніку, а особливо батарейки на переробку – такі пункти є у більшості міст України;
- відмовтесь від виробів з натурального хутра. Хутряна промисловість є однією з причин суттєвого забруднення планети;
- вимикайте електроприлади на ніч і намагайтесь не залишати їх у "сплячому режимі". Те ж стосується і зарядних пристроїв – витягуйте їх з розеток;
- обирайте електроприлади класу А+, вимикайте непотрібне освітлення та використовуйте світлодіодні (LED) лампочки;
- вмикайте посудомийні та пральні машини тільки при повному заповненні, а речі після прання сушіть на мотузці, а не в сушильній машині;
- переведіть за можливості свій будинок на відновлювану енергію або для початку мінімізуйте тепловтрати вашого дому;
- перевірте, чи у вас не протікають крани та сантехніка та економно використовуйте воду;
- в автомобілі використовуйте круїз контроль, діліть машину з попутниками, користуйтеся громадським транспортом;
- ходіть пішки чи пересядьте на велосипед;
- використовуйте електронні квитки замість паперових;
- купуйте каву з собою у власну термочашку або дайте врешті собі 10 хвилин перепочити та випийте напій в кав’ярні;
- заведіть флягу для води, або ж використовуйте пляшку з-під купленої води кілька разів (так ви ще й добряче зекономите!);
- просіть, щоб вам давали напої без пластикових соломинок – вони переважно переробці не підлягають;
- купуйте зубні щітки з бамбуку, палички для вух – з дерева, підгузки обирайте багаторазові, губку для посуду – з натуральної тканини;
- відмовтесь від використання сміттєвих пакетів;
- знайдіть екологічний замінник потрібного вам аерозолю;
- заведіть екоторбу для походів в магазин і менші торбинки для овочів, фруктів та іншого;
- вологі продукти купуйте у власні контейнери (лайфхак: на вагах є кнопка "Т", яку продавцю потрібно натиснути, щоб ви не переплачували за вагу свого контейнера);
- старайтесь купувати локальні продукти;
- клейте цінники на продукти без пакету (на в'язку бананів, наприклад);
- перейдіть з чаю в пакетиках на розважний;
- відмовтесь від продуктів тваринництва або хоча б зменшіть їхню кількість у своєму раціоні;
- доєднуйтесь до екоінціатив у вашому населеному пункті та слідкуйте за WWF.
І про міфи
"Еко"-пакети в українських супермаркетах насправді геть не такі. Справжні екопакети виготовлені найчастіше з крохмалю, а ті версії "еко-пакетів", що переважно є в українських супермаркетах – це звичайний пластик, який за обіцяні три роки розкладається усього лиш на мікропластик, що завдає шкоди як планеті, так і нашому здоров’ю.
В нас "сортувати немає сенсу"– ще й як є. Якщо на державному рівні в Україні з переробними заводами велика біда, то малий бізнес вже давно зрозумів, що на вторсировині можна заробити. Тому сміливо несіть свої пакети до пунктів прийому.
Я не використовую багато (паперу, металу, скла) і тому мені немає сенсу його збирати та здавати на переробку. Попробуйте збирати таку сировину роздільно хоча б два-три місяці – ви будете здивовані.

Джерело: https://24tv.ua/






Немає коментарів:

Дописати коментар